26 februára 2024

Vojna na Ukrajine očami CIA

PRESKOČIŤ NA OBSAHPRESKOČIŤ NA INDEX STRÁNOK
ám udelený prístup, pokračujte v čítaní pomocou klávesnice..
Obrázo
Časť letu Malaysia Airlines 17, ktorý bol zostrelený nad Ukrajinou v roku 2014 v poli.
Obrázok
Mŕtvy ruský vojak na snehu pri vojenskom vozidle, deň po invázii v roku 2022.
Obrázo
Delostrelecké delo s vojakmi nablízku a les v pozadí.
Bol vám udelený prístup, pokračujte v čítaní pomocou klávesnicebojovať proti Putinov

Ukrajinská vojenská základňa, uhniezdená v hustom lese, vyzerá opustená a zničená, jej veliteľské centrum je vyhorená šupka, obeť ruskej raketovej palby na začiatku vojny.

Ale to je nad zemou.

Neďaleko nenápadná chodba klesá do podzemného bunkra, kde tímy ukrajinských vojakov sledujú ruské špionážne satelity a odpočúvajú rozhovory medzi ruskými veliteľmi. Na jednej obrazovke červená čiara sledovala trasu výbušného dronu, ktorý prechádzal ruskou protivzdušnou obranou z bodu v strednej Ukrajine do cieľa v ruskom meste Rostov.

Podzemný bunker, vybudovaný ako náhrada za zničené veliteľské centrum v mesiacoch po ruskej invázii, je tajným nervovým centrom ukrajinskej armády.

Je tu ešte jedno tajomstvo: Základňa je takmer plne financovaná a čiastočne vybavená CIA

„Na sto desať percent,“ povedal v rozhovore na základni generál Serhii Dvoretskiy, vrchný veliteľ spravodajských služieb.

Spravodajské partnerstvo medzi Washingtonom a Kyjevom, ktoré vstupuje do tretieho roka vojny, ktorá si vyžiadala státisíce obetí, je základným kameňom schopnosti Ukrajiny brániť sa. CIA a ďalšie americké spravodajské služby poskytujú spravodajské informácie pre cielené raketové útoky, sledujú pohyby ruských jednotiek a pomáhajú podporovať špionážne siete.

Partnerstvo však nie je vojnovým výtvorom a Ukrajina nie je jediným príjemcom.

Zakorenila sa pred desiatimi rokmi, keď sa zišla pod vedením troch veľmi odlišných prezidentov USA, ktorých posunuli vpred kľúčoví jednotlivci, ktorí často odvážne riskovali. Premenila Ukrajinu, ktorej spravodajské služby Rusko dlho považovalo za úplne kompromitované, na jedného z najdôležitejších spravodajských partnerov Washingtonu proti Kremľu.

ObrázokČasť letu Malaysia Airlines 17, ktorý bol zostrelený nad Ukrajinou v roku 2014 v poli.
Časť letu 17 Malaysia Airlines, ktorý bol zostrelený nad Ukrajinou v roku 2014, pričom zahynulo takmer 300 ľudí.Kredit...Mauricio Lima pre The New York Times
Časť letu Malaysia Airlines 17, ktorý bol zostrelený nad Ukrajinou v roku 2014 v poli.
Obrázok
Donald J. Trump a Hillary Rodham Clinton pri rečníckych pultoch v diskusii v roku 2016.
Ukrajinci tiež pomohli americkým predstaviteľom prenasledovať ruských agentov, ktorí sa v roku 2016 miešali do amerických prezidentských volieb medzi Donaldom J. Trumpom a Hillary Rodham Clintonovou.Kredit...Damon Winter/The New York Times
Donald J. Trump a Hillary Rodham Clinton pri rečníckych pultoch v diskusii v roku 2016.

Odpočúvacia stanica v ukrajinskom lese je súčasťou siete špionážnych základní podporovaných CIA vybudovaných v posledných ôsmich rokoch, ktorá zahŕňa 12 tajných miest pozdĺž ruských hraníc. Pred vojnou sa Ukrajinci Američanom osvedčili zbieraním odposluchov, ktoré pomohli dokázať účasť Ruska na zostrelení komerčného dopravného lietadla Malaysia Airlines Flight 17 v roku 2014. Ukrajinci tiež pomohli Američanom ísť po ruských agentoch, ktorí sa v roku 2016 zamiešali do USA. prezidentské voľby.

Okolo roku 2016 začala CIA trénovať elitné ukrajinské komando – známe ako Jednotka 2245 – ktoré zajalo ruské drony a komunikačné zariadenia, aby ich technici CIA mohli spätne analyzovať a prelomiť moskovské šifrovacie systémy. (Jeden dôstojník v jednotke bol Kyrylo Budanov, teraz generálny vedúci ukrajinskej vojenskej rozviedky.)

A CIA tiež pomohla vycvičiť novú generáciu ukrajinských špiónov, ktorí operovali v Rusku, v celej Európe, na Kube a na iných miestach, kde majú Rusi veľkú prítomnosť.

Vzťah je tak zakorenený, že dôstojníci CIA zostali na odľahlom mieste na západnej Ukrajine, keď Bidenova administratíva evakuovala americký personál v týždňoch pred ruskou inváziou vo februári 2022. Počas invázie dôstojníci odovzdali kritické spravodajské informácie vrátane informácií o miestach, kde Rusko plánovalo štrajky a aké zbraňové systémy by použili.

„Bez nich by sme nemohli odolať Rusom ani ich poraziť,“ povedal Ivan Bakanov, ktorý bol vtedy šéfom ukrajinskej domácej spravodajskej služby SBU.

Obrázok
Mŕtvy ruský vojak na snehu pri vojenskom vozidle, deň po invázii v roku 2022.
Mŕtvy ruský vojak v Charkove deň po invázii v roku 2022.Kredit...Tyler Hicks/The New York Times
Mŕtvy ruský vojak na snehu pri vojenskom vozidle, deň po invázii v roku 2022.
Obrázok
Ukrajinci upratujú trosky po tom, čo bola obytná budova zasiahnutá raketami v južnom Kyjeve, deň po invázii v roku 2022.Kredit...Lynsey Addario pre The New York Times
Ukrajinci upratujú trosky po tom, čo bola obytná budova zasiahnutá raketami v južnom Kyjeve, deň po invázii v roku 2022.

Podrobnosti tohto spravodajského partnerstva, z ktorých mnohé zverejňuje The New York Times po prvý raz, boli už desaťročie prísne stráženým tajomstvom.

Vo viac ako 200 rozhovoroch súčasní a bývalí predstavitelia na Ukrajine, v Spojených štátoch a v Európe opísali partnerstvo, ktoré takmer stroskotalo na vzájomnej nedôvere, než sa postupne rozšírilo a zmenilo Ukrajinu na centrum zhromažďovania spravodajských informácií, ktoré zachytávalo viac ruskej komunikácie ako stanica CIA v roku Kyjev to spočiatku zvládal. Mnohí z predstaviteľov hovorili pod podmienkou anonymity, aby prediskutovali spravodajské informácie a záležitosti citlivej diplomacie.

Teraz sú tieto spravodajské siete dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, keďže Rusko je v ofenzíve a Ukrajina je viac závislá od sabotáží a raketových útokov s dlhým doletom, ktoré si vyžadujú špiónov ďaleko za nepriateľskými líniami. A sú čoraz viac ohrození: Ak republikáni v Kongrese ukončia vojenské financovanie Kyjeva, CIA možno bude musieť ustúpiť.

William J. Burns, riaditeľ CIA, sa pokúsil upokojiť ukrajinských vodcov a minulý štvrtok tajne navštívil Ukrajinu, čo bola jeho desiata návšteva od invázie.

Od začiatku spájal CIA a jej ukrajinských partnerov spoločný protivník – prezident Vladimir V. Putin z Ruska. Pán Putin, posadnutý „stratou“ Ukrajiny v prospech Západu, pravidelne zasahoval do ukrajinského politického systému, vyberal vodcov, o ktorých veril, že udržia Ukrajinu na obežnej dráhe Ruska, no zakaždým sa to odrazilo a vyhnalo demonštrantov do ulíc.

Putin už dlho obviňuje západné spravodajské služby z manipulácie Kyjeva a rozsievania protiruských nálad na Ukrajine.

Koncom roka 2021, podľa vysokého európskeho predstaviteľa, pán Putin zvažoval, či spustiť svoju totálnu inváziu, keď sa stretol so šéfom jednej z hlavných ruských špionážnych služieb, ktorý mu povedal, že CIA spolu s britskou MI6 kontrolovala Ukrajinu a menila ju na predmostie operácií proti Moskve.

Vyšetrovanie Times však zistilo, že pán Putin a jeho poradcovia nesprávne pochopili kritickú dynamiku. CIA sa na Ukrajinu nepretlačila. Americkí predstavitelia sa často zdráhali plne angažovať, pretože sa obávali, že ukrajinským predstaviteľom nemožno dôverovať, a obávali sa provokovania Kremľa.

Obrázok
Muž stojaci pri zničenom vozidle, za ním vojenské vozidlá.
Valerij Kondratiuk, bývalý veliteľ ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby.Kredit...Brendan Hoffman pre The New York Times
Muž stojaci pri zničenom vozidle, za ním vojenské vozidlá.
Obrázok
Delostrelecké delo s vojakmi nablízku a les v pozadí.
Ukrajina je viac závislá od sabotáží a raketových útokov s dlhým doletom, ktoré si vyžadujú špiónov ďaleko za nepriateľskými líniami.Kredit...Ivor Prickett pre The New York Times
Delostrelecké delo s vojakmi nablízku a les v pozadí.

Napriek tomu úzky okruh predstaviteľov ukrajinských spravodajských služieb vytrvalo dvoril CIA a postupne sa stali pre Američanov životne dôležitými. V roku 2015 generál Valerij Kondratiuk, vtedajší šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky, prišiel na stretnutie so zástupcom šéfa stanice CIA a bez varovania odovzdal stoh prísne tajných spisov.

Táto počiatočná časť obsahovala tajomstvá o Severnej flotile ruského námorníctva vrátane podrobných informácií o najnovších návrhoch ruských jadrových ponoriek. Netrvalo dlho a tímy dôstojníkov CIA pravidelne opúšťali jeho kanceláriu s batohmi plnými dokumentov.

"Pochopili sme, že musíme vytvoriť podmienky dôvery," povedal generál Kondratiuk.

Keď sa partnerstvo po roku 2016 prehĺbilo, Ukrajinci začali byť netrpezliví s tým, čo považovali za neprimeranú opatrnosť Washingtonu, a začali organizovať atentáty a iné smrteľné operácie, ktoré porušovali podmienky, o ktorých si Biely dom myslel, že Ukrajinci súhlasili. Nahnevaní predstavitelia vo Washingtone pohrozili, že prerušia podporu, ale nikdy tak neurobili.

"Vzťahy boli len silnejšie a pevnejšie, pretože obe strany v tom videli hodnotu a americké veľvyslanectvo v Kyjeve - naša tamojšia stanica, operácia mimo Ukrajiny - sa stala najlepším zdrojom informácií, signálov a všetkého ostatného o Rusku," povedal. bývalý vysoký americký predstaviteľ. "Nemohli sme sa toho nabažiť."

Toto je nevypovedaný príbeh o tom, ako sa to všetko stalo.

Partnerstvo CIA na Ukrajine možno vystopovať k dvom telefonátom v noci z 24. februára 2014, osem rokov na deň pred rozsiahlou ruskou inváziou.

Milióny Ukrajincov práve prevalcovali tamojšiu prokremeľskú vládu a prezident Viktor Janukovyč a jeho šéfovia špiónov utieklido Ruska. V rozruchu rýchlo prevzala moc krehká prozápadná vláda.

Nový šéf špiónskej vlády Valentyn Nalyvajčenko prišiel do sídla domácej spravodajskej služby a na nádvorí našiel hromadu tlejúcich dokumentov. Vo vnútri bolo veľa počítačov vymazaných alebo infikovaných ruským škodlivým softvérom.

"Bolo to prázdne. Žiadne svetlá. Žiadne vedenie. Nikto tam nebol,“ povedal pán Nalyvajčenko v rozhovore.

Išiel do kancelárie a zavolal šéfovi stanice CIA a miestnemu šéfovi MI6. Bolo blízko polnoci, ale zavolal ich do budovy, požiadal o pomoc pri prestavbe agentúry od základov a navrhol trojstranné partnerstvo. "Tak sa to všetko začalo," povedal pán Nalyvajčenko.

Obrázok
Veľké mestské námestie so spálenými pozostatkami protestných táborov a veľkými davmi.
Námestie nezávislosti v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev vo februári 2014, keď ľudové protesty zvrhli vtedajšieho proruského prezidenta.Kredit...Sergey Ponomarev pre The New York Times
Veľké mestské námestie so spálenými pozostatkami protestných táborov a veľkými davmi.
Obrázok
Ľudia používajúci svetlá zo svojich mobilných telefónov počas pohrebného obradu na Námestí nezávislosti v Kyjeve v roku 2014.Kredit...Sergey Ponomarev pre The New York Times
Ľudia používajúci svetlá zo svojich mobilných telefónov počas pohrebného obradu na Námestí nezávislosti v Kyjeve v roku 2014.

Situácia sa rýchlo stala nebezpečnejšou. Pán Putin obsadil Krym. Jeho agenti podnietili separatistické rebélie, z ktorých sa na východe krajiny stala vojna. Ukrajina bola vo vojnovom stave a pán Nalyvajčenko požiadal CIA o horné snímky a ďalšie spravodajské informácie na pomoc pri obrane jej územia.

S eskaláciou násilia pristálo na letisku v Kyjeve neoznačené vládne lietadlo USA s Johnom O. Brennanom, vtedajším riaditeľom CIA. Povedal pánovi Nalyvajčenkovi, že CIA má záujem o rozvoj vzťahu, ale len takým tempom, akým agentúra podľa amerických a ukrajinských predstaviteľov.

Pre CIA bola neznáma otázka, ako dlho tu bude pán Nalyvajčenko a prozápadná vláda. CIA bola predtým na Ukrajine vypálená.

Po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 Ukrajina získala nezávislosť a potom kolísala medzi konkurenčnými politickými silami: tými, ktoré chceli zostať blízko Moskve, a tými, ktoré sa chceli spojiť so Západom. Počas predchádzajúceho pôsobenia vo funkcii šéfa špionáže začal pán Nalyvajčenko podobné partnerstvo so CIA, ktorá sa rozpustila, keď sa krajina vrátila späť k Rusku.

Teraz pán Brennan vysvetlil, že na odblokovanie pomoci CIA museli Ukrajinci dokázať, že môžu poskytnúť Američanom cenné informácie. Potrebovali tiež očistiť ruských špiónov; domáca špionážna agentúra SBU bola nimi prešpikovaná. (Príklad: Rusi sa rýchlo dozvedeli o údajne tajnej návšteve pána Brennana. Kremeľské propagandistické výstupy zverejnili fotografiu riaditeľa CIA s klaunskou parochňou a make-upom.)

Pán Brennan sa vrátil do Washingtonu, kde boli poradcovia prezidenta Baracka Obamu hlboko znepokojení provokáciou Moskvy. Biely dom vytvoril tajné pravidlá, ktoré pobúrili Ukrajincov a ktoré niektorí v CIA považovali za putá. Pravidlá zakazovali spravodajským agentúram poskytovať Ukrajine akúkoľvek podporu, o ktorej by sa dalo „rozumne očakávať“, že bude mať smrteľné následky.

Obrázok
Maskovaní ruskí vojaci, ktorí v roku 2014 strážili ukrajinskú vojenskú základňu v Perevalnoe na Kryme.Kredit...Sergey Ponomarev pre The New York Times
Maskovaní ruskí vojaci, ktorí v roku 2014 strážili ukrajinskú vojenskú základňu v Perevalnoe na Kryme.
Obrázok
Vrak letu Malaysia Airlines 17 v roku 2014.Kredit...Mauricio Lima pre The New York Times
Vrak letu Malaysia Airlines 17 v roku 2014.

Výsledkom bolo jemné vyrovnávanie. CIA mala posilniť ukrajinské spravodajské služby bez toho, aby provokovala Rusov. Červené čiary neboli nikdy presne jasné, čo vytváralo pretrvávajúce napätie v partnerstve.

V Kyjeve si pán Nalyvajčenko vybral dlhoročného pobočníka, generála Kondratiuka, aby slúžil ako šéf kontrarozviedky, a vytvorili novú polovojenskú jednotku, ktorá bola nasadená za nepriateľskými líniami na vedenie operácií a zhromažďovanie informácií, ktoré im CIA alebo MI6 neposkytli. .

Táto jednotka, známa ako piate riaditeľstvo, bude naplnená dôstojníkmi narodenými po získaní nezávislosti Ukrajiny.

"Nemali žiadne spojenie s Ruskom," povedal generál Kondratiuk. "Ani nevedeli, čo je Sovietsky zväz."

To leto let Malaysia Airlines 17, letiaci z Amsterdamu do Kuala Lumpur, vybuchol vo vzduchu a havaroval na východnej Ukrajine, pričom zahynulo takmer 300 cestujúcich a členov posádky. Piate riaditeľstvo v priebehu niekoľkých hodín po havárii poskytlo telefonické odposluchy a ďalšie spravodajské informácie, ktoré rýchlo preniesli zodpovednosť na separatistov podporovaných Ruskom.

CIA bola ohromená a urobila svoj prvý zmysluplný záväzok poskytnutím bezpečného komunikačného vybavenia a špecializovaného výcviku členom piateho riaditeľstva a dvom ďalším elitným jednotkám.

"Ukrajinci chceli ryby a my sme ich z politických dôvodov nemohli dodať," povedal bývalý americký predstaviteľ s odvolaním sa na spravodajské služby, ktoré by im mohli pomôcť v boji s Rusmi. "Ale boli sme radi, že sme ich naučili loviť a dodávať muškárske vybavenie."

V lete 2015 ukrajinský prezident Petro Porošenko otriasol domácou službou a dosadil spojenca, ktorý nahradil pána Nalyvajčenka, dôveryhodného partnera CIA. Zmena však vytvorila príležitosť inde.

V rámci reorganizácie bol generál Kondratiuk vymenovaný za šéfa vojenskej spravodajskej služby krajiny, známej ako HUR, kde pred rokmi začal svoju kariéru. Bol by to skorý príklad toho, ako by osobné väzby, viac ako politické posuny, prehĺbili angažovanosť CIA na Ukrajine.

Na rozdiel od domácej agentúry mala HUR právomoc zhromažďovať spravodajské informácie mimo krajiny, vrátane Ruska. Ale Američania nevideli veľkú hodnotu v kultivácii agentúry, pretože neprinášala žiadne cenné informácie o Rusoch – a pretože bola považovaná za baštu ruských sympatizantov.

V snahe vybudovať dôveru generál Kondratiuk zorganizoval stretnutie so svojím americkým náprotivkom v Agentúre obrannej spravodajskej služby a odovzdal mu stoh tajných ruských dokumentov. Ale vyšší predstavitelia DIA boli podozriví a odrádzali od budovania užších väzieb.

Generál si potreboval nájsť ochotnejšieho partnera.

Pred niekoľkými mesiacmi, keď bol ešte v domácej agentúre, generál Kondratiuk navštívil ústredie CIA v Langley, Va. Na týchto stretnutiach sa stretol s dôstojníkom CIA s veselým vystupovaním a huňatou bradou, ktorý sa stal novým šéfom stanice v Kyjeve. .

Obrázok
Štyria muži a žena v oblekoch, hodení v tieni, kráčajú pomedzi vládne budovy so stromami v pozadí.
Ústredie CIA v Langley, Va.Kredit...Charles Ommanney/Getty Images
Štyria muži a žena v oblekoch, hodení v tieni, kráčajú pomedzi vládne budovy so stromami v pozadí.
Obrázok
Muž v tmavom saku pri strome a vyobrazenie sochy.
Valentyn Nalyvaichenko, bývalý námestník ministra zahraničných vecí a veliteľ Bezpečnostnej služby Ukrajiny v Kyjeve, tento mesiac.Kredit...Brendan Hoffman pre The New York Times
Muž v tmavom saku pri strome a vyobrazenie sochy.

Po dlhom dni stretnutí vzala CIA generála Kondratiuka na hokejový zápas Washington Capitals, kde spolu s prichádzajúcim šéfom stanice sedeli v luxusnom boxe a hlasno vypískali Alexa Ovečkina, hviezdneho hráča tímu z Ruska.

Šéf stanice ešte nedorazil, keď generál Kondratiuk odovzdal CIA tajné dokumenty o ruskom námorníctve. "Je toho viac, odkiaľ to prišlo," sľúbil a dokumenty boli odoslané analytikom v Langley.

Analytici dospeli k záveru, že dokumenty sú autentické a po príchode šéfa stanice do Kyjeva sa hlavným partnerom generála Kondratiuka stala CIA.

Generál Kondratiuk vedel, že potrebuje CIA na posilnenie svojej vlastnej agentúry. CIA si myslela, že generál by mohol pomôcť aj Langleymu. Mala problémy s náborom špiónov v Rusku, pretože jej úradníci boli pod prísnym dohľadom.

„Pre Rusa, nechať sa naverbovať Američanom, znamená dopustiť sa absolútnej, maximálnej zrady a zrady,“ povedal generál Kondratiuk. "Ale pre Rusa, ktorého naverbuje Ukrajinec, sú to len priatelia, ktorí sa rozprávajú pri pive."

Nový šéf stanice začal pravidelne navštevovať generála Kondratiuka, ktorého kanceláriu zdobilo akvárium, v ktorom žlté a modré ryby – národné farby Ukrajiny – plávali okolo modelu potopenej ruskej ponorky. Obaja muži sa zblížili, čo poháňalo vzťah medzi oboma agentúrami, a Ukrajinci dali novému šéfovi stanice láskyplnú prezývku: Santa Claus.

V januári 2016 generál Kondratiuk odletel do Washingtonu na stretnutia v Scattergood, usadlosti v areáli CIA vo Virgínii, kde agentúra často slávi návštevy hodnostárov. Agentúra súhlasila s tým, že pomôže HUR modernizovať a zlepšiť jej schopnosť zachytiť ruskú vojenskú komunikáciu. Výmenou za to generál Kondratiuk súhlasil so zdieľaním všetkých surových spravodajských informácií s Američanmi.

Teraz bolo partnerstvo skutočné.

Dnes je úzka cesta vedúca k tajnej základni ohraničená mínovými poľami, ktoré boli zasadené ako obranná línia v týždňoch po ruskej invázii. Ruské rakety, ktoré zasiahli základňu, ju zdanlivo vypli, no len o niekoľko týždňov sa Ukrajinci vrátili.

S peniazmi a vybavením, ktoré poskytla CIA, sa posádky pod velením generála Dvoreckého začali prestavovať, ale v podzemí. Aby sa vyhli odhaleniu, fungovali iba v noci a keď nad hlavami neboli ruské špionážne satelity. Robotníci zaparkovali autá aj v diaľke od staveniska.

V bunkri generál Dvoretskij poukázal na komunikačné zariadenia a veľké počítačové servery, z ktorých niektoré financovala CIA. Povedal, že jeho tímy využívajú základňu na preniknutie do zabezpečených komunikačných sietí ruskej armády.

„Toto je vec, ktorá sa nabúrava do satelitov a dekóduje tajné rozhovory,“ povedal generál Dvoretskij novinárovi Times na turné a dodal, že sa nabúrali aj do špionážnych satelitov z Číny a Bieloruska.

Ďalší dôstojník položil na stôl dve nedávno vyrobené mapy ako dôkaz toho, ako Ukrajina sleduje ruskú aktivitu vo svete.

Prvý ukazoval nadzemné trasy ruských špionážnych satelitov, ktoré sa pohybujú nad strednou Ukrajinou. Druhý ukázal, ako ruské špionážne satelity prechádzajú nad strategickými vojenskými zariadeniami – vrátane zariadenia na výrobu jadrových zbraní – na východe a v strede Spojených štátov.

Obrázok
Bunker a zátarasy pri ceste so zasneženými stromami a pole okolo nich.
Vojenské kontrolné stanovište so značkou označujúcou pozemné míny pozdĺž cesty, ktoré blokuje cestu k ruským hraniciam v ukrajinskom Charkovskom regióne v decembri minulého roka.Kredit...David Guttenfelder pre The New York Times
Bunker a zátarasy pri ceste so zasneženými stromami a pole okolo nich.
Obrázok
Dve ukrajinské policajné úrady stoja pri snehu, ceste a budovách.
Ukrajinskí policajti zriadili v decembri v ukrajinskej Charkovskej oblasti neďaleko ruských hraníc mobilné kontrolné stanovište.Kredit...David Guttenfelder pre The New York Times
Dve ukrajinské policajné úrady stoja pri snehu, ceste a budovách.

CIA začala posielať zariadenia v roku 2016, po kľúčovom stretnutí v Scattergood, povedal generál Dvoretsky, poskytujúce šifrované rádiá a zariadenia na zachytenie tajnej komunikácie nepriateľa.

Okrem základne CIA tiež dohliadala na výcvikový program, ktorý sa uskutočnil v dvoch európskych mestách, aby naučil ukrajinských spravodajských dôstojníkov, ako presvedčivo preberať falošné osoby a kradnúť tajomstvá v Rusku a iných krajinách, ktoré sú zručné v odhaľovaní špiónov. Program sa nazýval Operácia Zlatá rybka, ktorý bol odvodený od vtipu o rusky hovoriacej zlatej rybke, ktorá ponúkla Estóncom dve želania výmenou za slobodu.

Pointou bolo, že jeden z Estóncov udrel rybu do hlavy kameňom a vysvetlil, že všetkému, čo hovorí rusky, sa nedá veriť.

Dôstojníci operácie Zlatá rybka boli čoskoro nasadení na 12 novovybudovaných predsunutých operačných základní vybudovaných pozdĺž ruských hraníc. Z každej základne, povedal generál Kondratiuk, ukrajinskí dôstojníci riadili siete agentov, ktorí zhromažďovali informácie v Rusku.

Dôstojníci CIA nainštalovali na základniach vybavenie, ktoré pomáhalo zhromažďovať spravodajské informácie, a tiež identifikovali niektorých z najkvalifikovanejších ukrajinských absolventov programu Operation Goldfish, ktorí s nimi spolupracovali pri oslovovaní potenciálnych ruských zdrojov. Títo absolventi potom na ukrajinskom území vycvičili spiacich agentov, ktorí mali v prípade okupácie spustiť partizánske operácie.

Často môže trvať roky, kým si CIA vybuduje dostatočnú dôveru v zahraničnú agentúru, aby mohla začať vykonávať spoločné operácie. U Ukrajincov to trvalo menej ako šesť mesiacov. Nové partnerstvo začalo produkovať toľko surových spravodajských informácií o Rusku, že museli byť odoslané do Langley na spracovanie.

Ale CIA mala červené čiary. Ukrajincom by to nepomohlo viesť útočné smrtiace operácie.

"Rozlišovali sme medzi operáciami zhromažďovania spravodajských informácií a vecami, ktoré zažívajú boom," povedal bývalý vysoký predstaviteľ USA.

Bol to rozdiel, ktorý na Ukrajincoch škrípal.

Po prvé, generál Kondratiuk bol naštvaný, keď Američania odmietli poskytnúť satelitné snímky z vnútra Ruska. Čoskoro potom požiadal CIA o pomoc pri plánovaní tajnej misie s cieľom poslať do Ruska komandá HUR, aby nastražili výbušné zariadenia vo vlakových skladoch používaných ruskou armádou. Ak by sa ruská armáda pokúsila zabrať ďalšie ukrajinské územie, Ukrajinci by mohli odpáliť výbušniny, aby spomalili ruský postup.

Keď šéf stanice informoval svojich nadriadených, „stratili rozum“, ako povedal jeden bývalý úradník. Pán Brennan, riaditeľ CIA, zavolal generálovi Kondratiukovi, aby sa uistil, že misia bude zrušená a že Ukrajina bude dodržiavať červené čiary zakazujúce smrtiace operácie.

Generál Kondratiuk misiu zrušil, no zobral si aj inú lekciu. "V budúcnosti sme pracovali na tom, aby sme o týchto veciach s vašimi chlapmi nediskutovali," povedal.

Koncom leta ukrajinskí špióni zistili, že ruské sily rozmiestňujú útočné helikoptéry na letisku na Krymskom polostrove okupovanom Ruskom, aby pravdepodobne zorganizovali prekvapivý útok.

Generál Kondratiuk sa rozhodol vyslať na Krym tím, aby na letisko nastražil výbušniny, aby ich bolo možné odpáliť, ak by Rusko zaútočilo.

Tentoraz nepožiadal CIA o povolenie. Obrátil sa na Jednotku 2245, komando, ktoré absolvovalo špecializovaný vojenský výcvik od elitnej polovojenskej skupiny CIA, známej ako Pozemné oddelenie. Zámerom výcviku bolo naučiť obranné techniky, ale dôstojníci CIA pochopili, že bez ich vedomia môžu Ukrajinci použiť rovnaké techniky pri útočných smrtiacich operáciách.

Obrázok
Joe Biden a Petro Porošenko sa rozprávajú pri schodisku.
Petro Porošenko, vtedajší prezident Ukrajiny, vpravo, a Joseph R. Biden mladší, vtedajší viceprezident USA, počas stretnutia v Kyjeve v roku 2015.Kredit...Bazénová fotografia od Michaila Palinchaka
Joe Biden a Petro Porošenko sa rozprávajú pri schodisku.
Obrázok
Muž sediaci v kresle s maskáčovou výbavou a nášivkou na rukáve s ukrajinskou vlajkou.
Generál Kyrylo Budanov, šéf ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby v Kyjeve, tento mesiac.Kredit...Brendan Hoffman pre The New York Times
Muž sediaci v kresle s maskáčovou výbavou a nášivkou na rukáve s ukrajinskou vlajkou.

V tom čase bol budúci šéf ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby generál Budanov vychádzajúcou hviezdou jednotky 2245. Bol známy odvážnymi operáciami za nepriateľskými líniami a mal hlboké väzby na CIA. Agentúra ho vycvičila a prijala aj mimoriadne krok, ktorý ho poslal na rehabilitáciu do Národného vojenského zdravotníckeho centra Waltera Reeda v Marylande po tom, čo ho počas bojov na Donbase postrelili do pravej ruky.

Prezlečený do ruských uniforiem vtedy por. Plukovník Budanov viedol komandá cez úzky záliv na nafukovacích motorových člnoch, ktoré v noci pristáli na Kryme.

Ale čakala ich elitná jednotka ruského komanda. Ukrajinci sa bránili, zabili niekoľko ruských bojovníkov vrátane syna generála, potom sa stiahli na pobrežie, ponorili sa do mora a hodiny plávali na územie kontrolované Ukrajinou.

Bola to katastrofa. Prezident Putin vo verejnom prejave obvinil Ukrajincov z prípravy teroristického útoku a sľúbil, že pomstí smrť ruských bojovníkov.

"Niet pochýb o tom, že tieto veci nenecháme prejsť," povedal.

Vo Washingtone bol Obamov Biely dom nahnevaný. Joseph R. Biden mladší, vtedajší viceprezident a bojovník za pomoc Ukrajine, vyzval ukrajinského prezidenta, aby sa nahnevane sťažoval.

"Spôsobuje to obrovský problém," povedal pán Biden vo výzve, ktorej nahrávka unikla a bola zverejnená online. "Všetko, čo vám hovorím ako priateľ je, že moje argumentovanie je teraz oveľa ťažšie."

Niektorí z poradcov pána Obamu chceli ukončiť program CIA, ale pán Brennanová ich presvedčil, že by to znamenalo sebazničenie, keďže vzťah začínal produkovať informácie o Rusoch, keďže CIA vyšetrovala ruské zasahovanie do volieb.

Pán Brennanová zatelefonoval generálovi Kondratiukovi, aby opäť zdôraznil červené čiary.

Generál bol naštvaný. "Toto je naša krajina," odpovedal podľa kolegu. "Je to naša vojna a my musíme bojovať."

Náraz z Washingtonu stál generála Kondratiuka prácu. Ukrajina však neustúpila.

Obrázok
Muži vo vojenských uniformách na obrnenom vozidle, pričom jeden muž zasalutuje.
Proruský veliteľ povstalcov Arseny Pavlov, známy ako „Motorola“, salutuje počas účasti na vojenskej prehliadke v Donecku na východe Ukrajiny v roku 2016.Kredit...Oleksii Filippov/Agentúra France-Presse — Getty Images
Muži vo vojenských uniformách na obrnenom vozidle, pričom jeden muž zasalutuje.
Obrázok
Posádky v reflexných vestách pracujú okolo vraku auta, ktoré vybuchlo.
Policajní úradníci skúmajú vrak auta Maksyma Shapovala po tom, čo zahynul pri výbuchu v Kyjeve v roku 2017.Kredit...Sergii Kharchenko/Pacific Press, cez LightRocket, cez Getty Images
Posádky v reflexných vestách pracujú okolo vraku auta, ktoré vybuchlo.

Jedného dňa po odstránení generála Kondratiuka záhadná explózia v Ruskom okupovanom meste Doneck na východnej Ukrajine pretrhla výťah, v ktorom bol vysoký ruský separatistický veliteľ Arsen Pavlov, známy pod svojím nom de guerre, Motorola.

CIA sa čoskoro dozvedela, že atentátnici boli členmi Piateho riaditeľstva, špionážnej skupiny, ktorá absolvovala výcvik CIA. Ukrajinská domáca spravodajská služba dokonca rozdala zúčastneným pamätné nášivky, na každej bolo prešité slovo „Lift“, britský výraz pre výťah.

Niektorí z poradcov pána Obamu opäť zúrili, ale boli to chromé kačice – o tri týždne boli prezidentské voľby, v ktorých sa postavil Donald J. Trump proti Hillary Rodham Clintonovej – a atentáty pokračovali.

Tím ukrajinských agentov postavil v budove na okupovaných územiach bezpilotný, z ramena odpaľovaný raketomet. Bolo to priamo oproti kancelárii veliteľa povstalcov menom Michail Tolstykh, známejší ako Givi. Pomocou diaľkovej spúšte vystrelili z odpaľovača hneď, ako Givi vstúpil do jeho kancelárie, čím ho podľa amerických a ukrajinských predstaviteľov zabili.

Tieňová vojna bola teraz v plnom prúde. Rusi použili bombu v aute na atentát na šéfa jednotky 2245, elitného ukrajinského komanda. Veliteľ plukovník Maksim Shapoval bol na ceste na stretnutie s dôstojníkmi CIA v Kyjeve, keď jeho auto explodovalo.

Po plukovníkovi stála americká veľvyslankyňa na Ukrajine Marie Yovanovitch v smútku vedľa šéfa stanice CIA. Neskôr dôstojníci CIA a ich ukrajinskí kolegovia pripili plukovníkovi Shapovalovi panákmi whisky.

"Pre nás všetkých to bola rana," povedal generál Kondratiuk.

Zvolenie pána Trumpa v novembri 2016 postavilo Ukrajincov a ich partnerov zo CIA na nervy.

Trump pochválil Putina a odmietol úlohu Ruska pri zasahovaní do volieb. Podozrieval Ukrajinu a neskôr sa pokúsil tlačiť na jej prezidenta Volodymyra Zelenského, aby vyšetril svojho demokratického rivala, pána Bidena, čo viedlo k prvému odvolaniu pána Trumpa.

Čokoľvek však pán Trump povedal a urobil, jeho administratíva často išla opačným smerom. Je to preto, že Trump dosadil ruských jastrabov do kľúčových pozícií vrátane Mikea Pompea ako riaditeľa CIA a Johna Boltona ako poradcu pre národnú bezpečnosť. Navštívili Kyjev, aby zdôraznili svoju plnú podporu tajnému partnerstvu, ktoré sa rozšírilo o špecializovanejšie výcvikové programy a budovanie ďalších tajných základní.

Základňa v lese sa rozrástla o nové veliteľské centrum a kasárne a zväčšila sa z 80 na 800 ukrajinských spravodajských dôstojníkov. Počas tohto obdobia bolo hlavnou prioritou CIA zabrániť Rusku zasahovať do budúcich volieb v USA a ukrajinskí a americkí spravodajskí dôstojníci spojili svoje sily, aby preskúmali počítačové systémy ruských spravodajských agentúr, aby identifikovali agentov, ktorí sa snažia manipulovať voličov.

Obrázok
Vladimir V. Putin, prezident Ruska, v rozhovore s Donaldom J. Trumpom, vtedajším prezidentom USA, v roku 2017.Kredit...Stephen Crowley/The New York Times
Vladimir V. Putin, prezident Ruska, v rozhovore s Donaldom J. Trumpom, vtedajším prezidentom USA, v roku 2017.
Obrázok
Mike Pompeo drží kvety pred duchovnými pri pamätníku ukrajinských vojakov.
Mike Pompeo, vtedajší minister zahraničných vecí USA, položil kvety k pamätníku ukrajinských vojakov v Kyjeve v roku 2020.Kredit...Genya Savilov/Agentúra France-Presse — Getty Images
Mike Pompeo drží kvety pred duchovnými pri pamätníku ukrajinských vojakov.

V jednej spoločnej operácii tím HUR podviedol dôstojníka ruskej vojenskej spravodajskej služby, aby poskytol informácie, ktoré umožnili CIA spojiť ruskú vládu s takzvanou hackerskou skupinou Fancy Bear, ktorá bola spojená s úsilím o zasahovanie do volieb v mnohých krajinách. .

Generál Budanov, ktorého pán Zelenskij poveril vedením HUR v roku 2020, o partnerstve povedal: „Len sa posilnilo. Systematicky rástol. Spolupráca sa rozšírila do ďalších oblastí a stala sa rozsiahlejšou.“

Vzťah bol taký úspešný, že ho CIA chcela napodobniť s inými európskymi spravodajskými službami, ktoré sa zamerali na boj proti Rusku.

Šéf Russia House, oddelenia CIA dohliadajúceho na operácie proti Rusku, zorganizoval tajné stretnutie v Haagu. Tam sa zástupcovia CIA, britskej MI6, HUR, holandskej služby (kritický spravodajský spojenec) a ďalších agentúr dohodli, že začnú zhromažďovať viac svojich spravodajských informácií o Rusku.

Výsledkom bola tajná koalícia proti Rusku – a Ukrajinci boli jej dôležitými členmi.

V marci 2021 začala ruská armáda zhromažďovať jednotky pozdĺž hranice s Ukrajinou. Ako mesiace plynuli a krajinu obkľúčili ďalšie jednotky, otázka znela, či pán Putin robí fintu, alebo sa pripravuje na vojnu.

V novembri a v nasledujúcich týždňoch CIA a MI6 doručili svojim ukrajinským partnerom jednotnú správu: Rusko sa pripravuje na rozsiahlu inváziu s cieľom dekapitovať vládu a nainštalovať v Kyjeve bábku, ktorá bude plniť príkazy Kremľa.

Americké a britské spravodajské služby mali podľa amerických predstaviteľov odpočúvania, ku ktorým ukrajinské spravodajské služby nemali prístup. Nová spravodajská služba uviedla mená ukrajinských predstaviteľov, ktorých Rusi plánovali zabiť alebo zajať, ako aj mená Ukrajincov, ktorých chcel Kremeľ dosadiť k moci.

Obrázok
Ruské húfnice sa nakladajú na vagón vlaku.
Ruské samohybné húfnice sa nakladajú do vlakového vozňa na stanici pri Taganrogu v Rusku niekoľko dní pred ruskou inváziou na Ukrajinu.Kredit...The New York Times
Ruské húfnice sa nakladajú na vagón vlaku.
Obrázok
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sedí na stoličke pri rečníckom pulte na tlačovej konferencii v roku 2022.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tlačovej konferencii v Kyjeve v marci 2022.Kredit...Lynsey Addario pre The New York Times
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sedí na stoličke pri rečníckom pulte na tlačovej konferencii v roku 2022.

Prezident Zelenskyj a niektorí z jeho najvyšších poradcov neboli presvedčení, dokonca ani potom, čo sa pán Burns, riaditeľ CIA, v januári 2022 ponáhľal do Kyjeva, aby ich informoval.

Keď sa ruská invázia blížila, dôstojníci CIA a MI6 naposledy navštívili Kyjev so svojimi ukrajinskými kolegami. Jeden z dôstojníkov M16 sa pred očami Ukrajincov roztrhal z obavy, že ich Rusi zabijú.

Na naliehanie pána Burnsa bola malá skupina dôstojníkov CIA vyňatá zo širšej evakuácie USA a boli premiestnení do hotelového komplexu na západnej Ukrajine. Nechceli opustiť svojich partnerov.

Po tom, čo pán Putin 24. februára 2022 spustil inváziu, boli dôstojníci CIA v hoteli jedinou vládou USA na mieste. Každý deň sa v hoteli stretávali so svojimi ukrajinskými kontaktmi, aby si odovzdávali informácie. Staré putá boli stiahnuté a Biely dom Biden splnomocnil špionážne agentúry, aby poskytli spravodajskú podporu pre smrtiace operácie proti ruským silám na ukrajinskom území.

Brífingy CIA často obsahovali šokujúco konkrétne detaily.

3. marca 2022 – ôsmy deň vojny – tím CIA poskytol presný prehľad ruských plánov na nadchádzajúce dva týždne. Rusi v ten istý deň otvorili humanitárny koridor z obkľúčeného mesta Mariupol a potom spustili paľbu na Ukrajincov, ktorí ho použili.

Rusi plánovali podľa CIA obkľúčiť strategické prístavné mesto Odesa, ale búrka útok oddialila a Rusi mesto nikdy nedobyli. Potom, 10. marca, Rusi zamýšľali bombardovať šesť ukrajinských miest a už zadali súradnice do riadených striel pre tieto údery.

Rusi sa tiež pokúšali zavraždiť najvyšších ukrajinských predstaviteľov, vrátane pána Zelenského. Podľa vysokého ukrajinského predstaviteľa sa CIA minimálne v jednom prípade podelila o spravodajské informácie s ukrajinskou domácou agentúrou, ktorá pomohla narušiť sprisahanie proti prezidentovi.

Keď sa ruský útok na Kyjev zastavil, šéf stanice CIA sa zaradoval a povedal svojim ukrajinským kolegom, že podľa ukrajinského dôstojníka, ktorý bol v miestnosti, „bili Rusov do tváre“.

Obrázok
Muž odhŕňal piesok na pláži, kde boli postavené opevnenia.
Vojak ukrajinskej armády pripravujúci obranu na pobrežnej pozícii v Odese v roku 2022.Kredit...Tyler Hicks/The New York Times
Muž odhŕňal piesok na pláži, kde boli postavené opevnenia.
Obrázok
Dav ľudí s policajtmi na okrajoch.
V južnom ukrajinskom meste Cherson po tom, čo bolo v roku 2022 znovu dobyté spod ruskej okupácie, sa zhromaždili davy ľudí, aby si rozdali jedlo.Kredit...Finbarr O'Reilly pre The New York Times
Dav ľudí s policajtmi na okrajoch.

Počas niekoľkých týždňov sa CIA vrátila do Kyjeva a agentúra vyslala množstvo nových dôstojníkov na pomoc Ukrajincom. Vysoký americký predstaviteľ povedal o značnej prítomnosti CIA: „Sťahujú spúšte? Nie. Pomáhajú so zacielením? Absolútne.”

Niektorí z dôstojníkov CIA boli nasadení na ukrajinské základne. Preskúmali zoznamy potenciálnych ruských cieľov, na ktoré sa Ukrajinci chystali zaútočiť, a porovnávali informácie, ktoré mali Ukrajinci s americkými spravodajskými službami, aby sa ubezpečili, že sú presné.

Pred inváziou CIA a MI6 vycvičili svojich ukrajinských kolegov o nábore zdrojov a budovaní tajných a partizánskych sietí. V južnom Chersonskom regióne, ktorý bol v prvých týždňoch vojny okupovaný Ruskom, sa podľa generála Kondratiuka rozbehli partizánske siete, ktoré podľa generála Kondratiuka zavraždili miestnych kolaborantov a pomohli ukrajinským silám zamerať sa na ruské pozície.

V júli 2022 ukrajinskí špióni videli ruské konvoje, ktoré sa pripravovali na prechod cez strategický most cez rieku Dnipro, a informovali MI6. Britskí a americkí spravodajskí dôstojníci potom rýchlo overili ukrajinskú spravodajskú službu pomocou satelitných snímok v reálnom čase. MI6 odovzdala potvrdenie a ukrajinská armáda spustila paľbu raketami, čím zničila konvoje.

V podzemnom bunkri generál Dvoretskij povedal, že nemecký protilietadlový systém sa teraz bráni ruským útokom. Vzduchový filtračný systém chráni pred chemickými zbraňami a v prípade výpadku elektrickej siete je k dispozícii vyhradený energetický systém.

Otázka, ktorú teraz niektorí ukrajinskí spravodajskí dôstojníci kladú svojim americkým náprotivkom – keď republikáni v Snemovni zvažujú, či odrezať miliardy dolárov na pomoc – je, či ich CIA opustí. "Stalo sa to predtým v Afganistane a teraz sa to stane na Ukrajine," povedal vysoký ukrajinský dôstojník.

V súvislosti s návštevou pána Burnsa v Kyjeve minulý týždeň predstaviteľ CIA povedal: „V priebehu mnohých rokov sme demonštrovali jasný záväzok voči Ukrajine a táto návšteva bola ďalším silným signálom, že záväzok USA bude pokračovať.“

CIA a HUR vybudovali dve ďalšie tajné základne na zachytenie ruskej komunikácie a v kombinácii s 12 predsunutými operačnými základňami, o ktorých generál Kondratiuk hovorí, že sú stále funkčné, HUR teraz zhromažďuje a produkuje viac informácií než kedykoľvek počas vojny – oveľa viac. o ktoré sa delí so CIA

"Takéto informácie nemôžete získať nikde - okrem tu a teraz," povedal generál Dvoretskij.

Reportážou prispela Natalia Yermak .

Obrázok
Domov s ukrajinskými a americkými vlajkami, stojaci v decembri v zničenej a väčšinou opustenej dedine Rubižne v Charkovskej oblasti blízko ruských hraníc.Kredit...David Guttenfelder pre The New York Times

1 komentár: