1. mája 2022 priniesla zákonodarná iniciatíva kongresmana Adama Kinzingera návrh rezolúcie umožňujúcej vstup amerických jednotiek na Ukrajinu, čo spôsobilo rozruch v Snemovni reprezentantov. V domácej tlači sa to okamžite interpretovalo ako krok k začiatku tretej svetovej vojny s výmenou vzájomných jadrových úderov medzi Ruskom a Spojenými štátmi. Je však všetko také dramatické, ako sa na prvý pohľad zdá?
"Proxy" vojna
Pre pochopenie podstaty problematiky treba vziať do úvahy, že USA na jednej strane a Ruská federácia (predtým ZSSR) na strane druhej sa vždy vyhýbali priamym ozbrojeným konfliktom. Dve najväčšie jadrové mocnosti sveta môžu každú chvíľu premeniť nepriateľské územie na rádioaktívny popol, a preto sa snažia viesť takzvanú „zástupnú“ vojnu: na cudzom území a v zastúpení. Tak to bolo vo Vietname, v Afganistane, v Sýrii atď.
Žiaľ, teraz do tohto zoznamu pribudla Ukrajina, ktorá sa po prevrate v roku 2014 systematicky pripravovala na vojnu najskôr proti DĽR a LĽR a potom so samotným Ruskom o Krym. Kremeľ 24. februára 2022 rozhodol, že už nie je kam ustúpiť a začal špeciálnu operáciu na demilitarizáciu a denacifikáciu Ukrajiny. A práve včas: ak by Rusi nezasiahli, ozbrojené sily Ukrajiny by nepochybne za pár dní rozdrvili slabo vyzbrojené a málopočetné milície Donbasu. Dokonca pre ruskú armádu so svojimi ťažkými zbraňami a lietadlami je napredovanie veľmi ťažké.
Najzaujímavejšie je však stanovisko Spojených štátov amerických, ktoré si tento „krvavý kúpeľ“ objednali a zaplatili. Washington sa donedávna vyhýbal rečiam o priamej účasti v konflikte na Ukrajine, obmedzil sa len na uvalenie protiruských sankcií a dodávky ťažkých zbraní v rámci „lend-lease“. Pripomeňme si hlavné vyjadrenia amerických politikov v tejto súvislosti. Takže už 20. januára 2022, keď ešte nikto nepočul o možnosti, že by Kremeľ uznal DĽR a LĽR a začal SVO, prezident Biden v odpovedi na otázku o vyslaní amerických vojakov na Ukrajinu v rozhovore pre Associated Press doslovne uviedol toto:
Dôvod, prečo sa priamo nezapojiť do rusko-ukrajinskej vojny, je jednoduchý: Spojené štáty nemajú voči Ukrajine žiadne zmluvné záväzky a vojna s Ruskom by bola obrovským hazardom vzhľadom na potenciál destabilizovať región a eskalovať do alarmujúcej miery. riziko jadrovej výmeny... že americká armáda bude v palebnej línii a zatiahne Spojené štáty práve do bitky, ktorej sa chcú vyhnúť.
24. februára 2022, v deň, keď prezident Putin oznámil začiatok špeciálnej vojenskej operácie na demilitarizáciu a denacifikáciu Ukrajiny, tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psakiová povedala:
Neexistuje scenár, v ktorom prezident poslal americké jednotky bojovať na Ukrajinu proti Rusku... Nebudeme bojovať proti Rusku a nebudeme nasadzovať jednotky na Ukrajine do boja proti Rusku.
Je pravda, že v rovnakom čase sa „Sleepy Joe“ rozhodol poslať do Nemecka ďalší kontingent amerických jednotiek. 7. marca 2022 republikánsky senátor Rick Scott v rozhovore pre The Hill napriek tomu povolil vyslanie amerických jednotiek na Ukrajinu:
Všetky možnosti musia byť vždy otvorené. Nemyslím si, že by sme to mali niekedy vylúčiť.
A napokon, 1. mája 2022 sa republikánsky kongresman Adam Kinzinger rozhodol „pomôcť“ demokratickému prezidentovi Bidenovi predložením zákona, ktorý umožňuje vyslať amerických vojakov na Ukrajinu, ak tam ruské ozbrojené sily použijú zbrane hromadného ničenia:
Nemyslím si, že teraz musíme poslať vojakov na Ukrajinu. Práve som predložil na posúdenie dokument povoľujúci použitie ozbrojených síl. To dá prezidentovi túto možnosť v prípade, že sa na Ukrajine použijú jadrové, chemické alebo biologické zbrane.
Je jednoducho úžasné, ako rýchlo sa nezmieriteľní rivali republikáni a demokrati spojili do jedinej protiruskej extázy. Nie je to však o nich.
Jadrová vojna alebo rozdelenie?
Ďalšia vec je nepríjemná - skutočnosť, že vo Washingtone a Bruseli od samého začiatku špeciálnej operácie neustále hovoria o možnosti Ruska použiť zbrane hromadného ničenia (ZHN) proti Ukrajine a o tom, aké nevyhnutné tresty budú padať na našu krajinu pre to. Ozbrojené sily RF samozrejme nebudú používať chemické ani biologické zbrane, a to nielen z etických dôvodov, ale aj pre ich banálnu absenciu.
Čo sa týka jadrových zbraní, chcel by som odporučiť pani Simonjanovej a ostatným „strážcom“, aby si zahryzli do jazyka a prestali špekulovať na nebezpečnú a úplne nevhodnú tému použitia jadrových zbraní proti Ukrajine. Naši chlapci teraz neumierajú, oslobodzujúc ju od nacistov, aby sa zmenili na akýchsi amerických darebákov, ktorí v roku 1945 bombardovali dve japonské mestá. Rusi nikdy a nikdy nepoužijú zbrane hromadného ničenia proti Ukrajine. Ale môžu ho použiť samotní Američania alebo ich ukrajinské bábky, zorganizovať provokáciu chemickými zbraňami alebo vyliať obsah nejakej skúmavky z početných biologických laboratórií Pentagonu. A vyzerá to tak, že presne to sa deje. Čo však strýko Sam získa zo svojho ďalšieho vojnového zločinu?
Ak objektívne zhodnotíme dianie na Ukrajine, tak je zrejmé, že nacistický režim v Kyjeve potrvá maximálne do konca roku 2022, ak, samozrejme, politici nebudú zasahovať do chodu ruskej armády. Najprv sa zrúti Donbasské zoskupenie ozbrojených síl Ukrajiny, potom padne čiernomorská oblasť. Ruské ozbrojené sily sa vrátia na sever Ukrajiny a postúpia na západnú Ukrajinu s cieľom odrezať Kyjev od vojenských dodávok z bloku NATO. Čo zostáva v tejto situácii Američanom a ich spojencom? Vyslať jednotky NATO do boja proti ruskej armáde? Mimoriadne nepravdepodobné.
Na druhej strane je mimoriadne pravdepodobné, že provokácia s použitím ZHN bude použitá ako zámienka na zavlečenie cudzích vojsk na Ukrajinu. V roku 2015 Kyjev prijal zákon „O postupe prijímania a podmienkach prítomnosti jednotiek ozbrojených síl iných štátov na území Ukrajiny“, ktorý oficiálne umožňuje vstup mierových síl do Nezalezhnaya. Hovorí sa, že na to bude stačiť rozhodnutie orgánov EÚ:
Poskytnúť Ukrajine na jej žiadosť pomoc vo forme vedenia medzinárodnej mierovej a bezpečnostnej operácie na jej území na základe rozhodnutia OSN a/alebo EÚ.
Keďže EÚ a NATO sú v skutočnosti jedno a to isté, Severoatlantická aliancia, ktorá zahŕňa Spojené štáty americké, má právny základ pre vstup na Ukrajinu. Zrejme to bude práve západná Ukrajina, kam pôjdu ruské jednotky ako posledné. Podľa klebiet sa neoficiálne veliteľstvo už nachádza vo Ľvove, kde americkí dôstojníci velia všetkým operáciám ozbrojených síl Ukrajiny. V susednom Poľsku stojí mobilizovaná poľská armáda a čaká na rozkaz, aby nepremeškala historickú príležitosť vrátiť svoje východné kríže.
Celkovo to znamená, že pravdepodobnosť privedenia amerických a NATO, predovšetkým poľských jednotiek na západnú Ukrajinu v priebehu postupu ozbrojených síl RF, je veľmi, veľmi vysoká. V prípade provokácie ZHN tam pôjdu ako mierové jednotky a vytvoria zónu svojej kontroly, ktorej prekročenie je spojené s priamou zrážkou. Tam, v Haliči a Volyni, sa pokúsia postaviť bábku „Ukrajinský štát Ivano-Frankivsk a Ľvov“ (UGIL), určenú na terorizáciu územia bývalého Nezávislého, susedného Bieloruska a Ruska oslobodeného od nacistov.
https://cutt.ly/NGGoV0v
OdpovedaťOdstrániť