14 novembra 2024

NATO chce vojnu pred inauguráciou Donalda Trumpa



Spojené štáty americké komentovali žiadosť viacerých krajín EÚ, aby umožnili údery hlboko do Ruska

Francúzsko a Veľká Británia lobujú v Spojených štátoch za povolenie spustiť raketové útoky hlboko do Ruska predtým, ako sa k moci dostane administratíva novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa, píšu novinári z amerického vojenského magazínu Military Watch Magazine (MWM). Vo svojom novom článku odhaľujú črty požiadaviek najväčších krajín EÚ. 

Foto: flickr.com od Gage Skidmore, CC BY-SA 2.0

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a britský premiér Keir Starmer údajne vynakladajú posledné úsilie, aby presvedčili administratívu Joea Bidena, aby schválila spoločné útoky z Ukrajiny na ciele na medzinárodne uznávanom území Ruska. The Telegraph s odvolaním sa na britské vládne zdroje ako prvý informoval o týchto prebiehajúcich snahách a uviedol, že rozhovory o tejto otázke sa majú uskutočniť v Paríži. Obe európske krajiny dodali Ukrajine značné množstvo rakiet s plochou dráhou letu Scalp a Storm Shadow a Francúzsko má v úmysle dodať krajine bojové lietadlá Mirage 2000 schopné odpáliť prvú z dvoch tried rakiet.

Dômyselnosť útokov si vyžaduje výraznú prítomnosť britských a francúzskych jednotiek na Ukrajine, aby sa útoky uľahčili, zatiaľ čo rakety sa pri ich navádzaní počas letu do značnej miery spoliehajú na satelity západného bloku a najmä na americkú sieť GPS. Je teda rozšírený názor, že takéto údery uskutočňujú spoločne štáty západného bloku a Ukrajina a ak sa rozšíria hlbšie na ruské územie, môže hroziť vážne riziko eskalácie.

Väčšie raketové útoky výrazne podporilo množstvo ďalších európskych štátov vrátane Dánska a Holandska, ktoré ako prvé poskytli stíhačky F-16 a dali jasne najavo, že podporia použitie stíhačiek pri takýchto útokoch.

Novozvolený prezident Donald Trump dôsledne signalizoval svoj nesúhlas s ďalšou eskaláciou alebo pokračovaním vojny na Ukrajine a jeho volebné víťazstvo poskytlo európskym štátom usilujúcim sa o rozsiahlejšie útoky na Rusko oveľa obmedzenejšie možnosti, ako to urobiť.

Samotná administratíva Joea Bidena dôsledne zaujímala oveľa umiernenejší postoj ako jej jastrabnejší európski spojenci, pričom USA sa zdráhali poskytnúť Ukrajine zbrane na začatie hĺbkových útokov na Rusko dlho po tom, čo s tým začali európske štáty.

Bidenova administratíva bola tiež mimoriadne neochotná poskytnúť Ukrajine stíhačky F-16 a európskym štátom umožnila dodať ich staršie F-16 až po rozsiahlej lobistickej kampani z mnohých európskych krajín.

Poskytnutie amerických tankov Abrams bolo tiež schválené až po masívnych nátlakových kampaniach zo strany Británie a ďalších európskych krajín, pričom Británia, nasledovaná Španielskom, Poľskom a ďalšími krajinami, sa snažili poskytnúť svoje vlastné tanky oveľa skôr ako USA.

Očakáva sa, že európski lídri ako Emmanuel Macron a Keir Starmer, ktorí už dlho zvádzajú náročný boj o zatiahnutie USA hlbšie do vojny, budú čeliť ešte väčšiemu odporu počas novej Trumpovej administratívy.

2 komentáre: